Kommenteeri

Šampoonita peapesu ABC

Šampoonita peapesu on olnud mulle aastaid väga oluline teema.

2010. aastal hakkasin oma juuksevärvi välja kasvatama. Mulle sai üsna kiiresti selgeks, et mu juuksed ei ole harjunud olema loomulikus olekus. Seni oli juuksevärv neid teatud määral kaitsnud, aga nüüd pidid nad ise hakkama saama. Mäletan, et ühtäkki otsustasin, et ma ei taha enam oma juustega keemiakatseid teha. Pidin tavašampoonile alternatiivi otsima. Esmalt hakkasin pead pesema looduslikuma pesuvahendiga. Siiski kulus veel paar aastat, enne kui šampoonist lõplikult loobusin.
Šampoon, nagu me seda praegusel kujul teame, leiutati 1920. aastatel. Niisiis on inimkonna ajaloos tarbitud šampooni üsna lühikest aega. Uskumatu, kui kiiresti on kujunenud olukord, kus šampooni tarvitus näib ainsa võimalusena saada oma peanahk ja juuksed puhtaks. Kui sa oled näinud oma vanavanavanaema fotot, siis ilmselt tead, et tal olid juuksed peas, kuigi ta ei puhastanud neid selliste pesuvahenditega, nagu sina enamjao oma elust oled teinud. Sestap ei tasu karta, et juuksed jäävad millestki ilma, kui pesed neid millegi muu kui šampooniga.

Tavašampoonist loobumine

Esimesed kuus kuni kaheksa nädalat pärast šampoonist loobumist on rasked. See on periood, kui peanahk toodab endiselt meeletus koguses rasu, sest ta on harjunud, et iga natukese aja tagant eemaldatakse see tugeva pesuvahendiga. See on aeg, mis tuleb lihtsalt üle elada. Kanna juukseid kinniselt, kasuta salle, peapaelu, et üleminekuperiood šampoonivabale elule su sotsiaalset elu ei nulliks.

Tuleb tunnistada, et mul endal oli pärast neljandat nädalat kange soov šampoonist loobumise katse katki jätta. Juuksed olid peanaha lähedal lihtsalt uskumatult rasused ja tundus lootusetu, et nad ilma šampoonita üldse kunagi puhtaks saaksid. Õnneks jäin endale kindlaks ja sain selle üleminekuperioodiga hakkama.

Kui sul on pikad juuksed ja tahad šampoonist loobuda, on tähtis meeles pidada, et pikkade juuste eest tuleb endiselt hoolitseda. Nagu šampoon on ka mõned looduslikud ained kuivatava toimega, nii et pead juukseid aeg-ajalt maskidega turgutama. See vajadus oleneb juuksetüübist ja elustiilist. Toimi loovalt ja tee juuksemaske näiteks üleküpsenud avokaadost või banaanist. Kui su dieet lubab, siis võid kasutada ka muna. Nagu ikka, soovitan proovida seda, mis sulle parajasti kõige õigem tundub. Võid proovida ka seesamiõliga juuksemaski.

Peanaha ja juuste pesemise kõrval tuleb eraldi rääkida juuste loputamisest, et taastuks peanaha normaalne pH. Paljud naturaalsed pesuained on kuivatava toimega ja isegi kui hõõrud neid ainult peanahale, satuvad need ained loputamise käigus ka kaugemale. Minu kergelt rasusele peanahale sobib kõige paremini lahja õunaäädikalahus. Seda võib vabalt kutsuda looduslikuks palsamiks.

Looduslikud pesuvahendid ei vahuta väga palju, aga nad puhastavad sellest hoolimata peanahka ja juukseid. Tavašampoonidesse ja -hambapastadesse on lisatud aineid, mis soodustavad vahu teket. Seetõttu arvavad paljud inimesed, et puhtaks saab ainult siis, kui tekib rohkesti vahtu.

Millega juukseid pesta?

Nagu eespool mainisin, on kõigi nahk isesugune. Pesuvahendi valiku kohta ei ole väga palju reegleid, hakka lihtsalt kuskilt pihta. Uuri internetist ja vaata, mis sulle kõige rohkem huvi pakub.

Esmalt vaata ringi köögis: söögisooda, kikerhernejahu, rukkijahu. Lisaks on mitmesugused India taimepulbrid, nagu amla, shikakai, neemipulber. Kergelt vahutava pesemisvedeliku saab, kui leotada kuumas vees pesupähkleid või pehmet hobukastani sisu. Juustele sobib ka näiteks Rhassouli savi. Juuksemaske tehakse ka bentoniitsavist, aga see sobib eelkõige loomulikult väga lokkis ja kuivadele juustele. Minu kergelt lainelistele juustele bentoniitsavi ei sobinud.

Oluline on meeles pidada, et meie naha pH on 4,7–5,75, st kergelt happeline. Kui pesuvahendi pH on aluseline (nt söögisoodal 8,3–9, bentoniitsavil umbes 9), siis tuleb juukseid pärast peapesu loputada kergelt hapu lahusega, et tasakaalustada naha pH. Selleks sobib lahja õunaäädikalahus või sidrunivesi. Lauaäädikat ma pigem ei soovita kasutada, sest see on happelisem kui õunaäädikas. Pesupähklite pH on 4–6, mis on kõige lähem meie naha loomulikule pH-le.

Mina pesin pärast šampoonist loobumist kolm esimest aastat oma pead söögisoodalahusega. Lahustasin ühe teelusikatäie soodat kuumas vees ja lisasin käesooja vett, kuni saadud segu oli umbes tassitäis. Selle valasin märgadele juustele ja loputasin mõne minuti pärast veega maha. Hiljem loputasin veel õunaäädikalahusega üle.

Mõne aja pärast hakkas sooda mu pikki juukseid üleliia kuivatama. Proovimise teel jõudsin Rhassouli savini (pH 7), millega pesen pead ka praegu. Tean inimesi, kes on pärast šampoonist loobumist leidnud, et kaks korda järjest ei tasu peapesuks sama vahendit kasutada. Võimalikke mooduseid on väga palju, läheb natuke aega, enne kui endale õige variandi leiad.

Kui loobud šampoonist, siis võid märgata, et juuksed muutuvad tihedamaks ja kasvavad kiiremini. Samuti võivad su juuksed muutuda kergelt laineliseks või lokki minna, sest tugevad pesuained ei sirgenda ega kuivata su juukseid. Nii avastad, millised su juuksed loomulikul kujul on.

Kui tihti juukseid pesta?

Siin ei ole kindlaid reegleid. Pesukordade arv oleneb suuresti elustiilist, näiteks kui palju on su elus stressi, kui palju teed trenni, milline on kraanivesi, kas sa värvid juukseid, kasutad teisi juuksehooldustooteid jms.

Šampoonist loobuja meelespea

  • Vaheta tavašampoon loodusliku šampooni vastu, nii harjuvad juuksed vähemate pesuainetega järk-järgult. Võid proovida vähendada ka pesukordasid.
  • Šampoonist loobudes on paljude (mitte kõigi!) jaoks parim lahendus pesta juukseid mõnda aega soodaveega.
  • Üleminekuajal (6‒8 nädalat) harjub peanahk sellega, et tugevad pesuvahendid ei pese teda kogu aeg puhtaks, seetõttu võivad juuksed olla väga rasused olla. Ent kui olid juba enne šampoonist loobumist pesnud pead näiteks korra nädalas, siis võib üleminekuaeg kujuneda lühemaks.
  • Pärast üleminekuaega leia endale muu sobiv pesuvahend, sest pikaajaline soodapesu ei ole juustele hea. Võib juhtuda, et pead õige leidmiseks läbi proovima mitu varianti.
Naudi katsetusi!

Kui sa soovid rohkem looduslikust nahahooldusest teada, siis loe ka minu e-raamatut "Isemoodi ilus". Laadi alla tasuta näidispeatükid.


Rhassoul savi pulber. Foto: Triin Nõu

Lisa kommentaar

Email again: